Matematik,bilim, bilişim ve satranç ile ilgili kişisel sayfam

Bilgisayarın Dili

26.10.2014 20:43

Biz insanlar birbirimizle iletişim kurmak için ,birine bir görev vermek yada iş yaptırmak için  bir dille (türkçe,ingilizce ...) iletişim kurarız.

Günümüzde bilgisayarlarda pek çok işi yapabilmektedir.Bilgisayar ile bir problem çözmek isitiyorsak problemi bilgisayarın anlıyacağı dile çevirmemiz lazım.Yani bilgisayarlarla iş yaptırmak  için onların diliyle iletişime geçmeliyiz.Ama bilgisayarlar bizim dilimizden anlmazlar.Onların da kendine has dilleri vardır.Bilgisayarların dili 0 ve 1'lerden oluşan bir dildir ve biz buna makine dili deriz.

Makine dili ile bilgisayara iş yaptırmak çok zor olduğu için başka diller geliştirlimiştir.Bu diller c, c++ ,java , python , script diller (asp,php,javascript,actionscript...) gibi dillerdir.Bu dillerin kendilerine göre kullanım alanları vardır.Bilgisyar bu dille yazılan bir uygulamayı önce assembly diline çevirir sonra makine diline çevirip anlar.Yani bilgisyara hükmetmek için dilini bilmemiz lazım.

Peki hangi dili öğrenmeliyiz hangisi iyi diye bir soru sorulursa bu temamen çalışacağımız alan ile ilgili bir durum.Yani hangi alnda projeler üreteceğiz,Hangi alanlarda çalışacağız ? Gibi sorulara cevap vermemiz lazım.Bilgisayar bilimleri bir derya gibi hepsini öğrenemeyiz zaten, kendimizi bir alanda geliştirmeliyiz.

Başlık: Bilgisayarın Dili

Yorum bulunamadı.

Sitede ara