Matematik,bilim, bilişim ve satranç ile ilgili kişisel sayfam

matematiğin serüveni

15.10.2014 22:51

 

Matematik nasıl ortaya çıktı dersiniz.Bu kadar formül ve teorem birden ortaya çıkmış olmaz tabi ki .Matematik de diğer tüm bilimler gibi birikimli olarak sürekli artmış.İnsanlar öğrendikçe yeni şeyler eklenmiş.Bu gün kullandığımız

tüm bilimler insanoğlunun binlerce yıllık tarihi sonucu bize ulaşmıştır.Onun için kıymetini bilmek lazım i

İlk insanlarda matematik sadece saymadan ibaretti.O zamanlar insanlar parmaklarını sayarak saymayı buldu.Elimizde 10 parmak olduğundan dolayı bu gün onluk sayı sistemini kullanıyoruz.Dahasonra ihtiyaçlar artıkça insanoğlu bu sefer toplamayı buldu.Diyebiliriz ki matematiğin temeli toplamadır.Aslında matematikte dört işlem yoktur.Sadece toplama işlemi vardır.

Mezopotamya’da ve Mısır’da matematik ileri düzeylere ulaştı. Sıfırın bulunması bile matematikte o dönem için büyük bir devrimdi.Sonraki yıllarda müslüman bilim adamları matematiği biraz daha geliştirdi.Özelikle Harezmi’nin çalışmaları sonucu baya yollar kat edildi.Sonra batı dünyası bayrağı devraldı ve çok yükseklere taşıdı.

Bu gün matematik yolculuğu hala devam etmekte matematikçiler yeni teoremler ,kurallar ve formüller bulmak için çalışmaktadırlar.Matematikçilerin kralı olarak kabul edilen Gaus’ün bir sözü ile yazıma son vereceğim:

 

“Matematik bilimlerin sultanıdır”.

 

Sitede ara